Ve druhé polovině 19.století se na nížinném Těšínsku objevuje havířská uniforma jako projev příslušnosti k cechu havířů. Byla ušita z černé látky a havíři ji nosili s náležitou hrdostí. Dodnes plní funkci stavovského slavnostního oděvu.
SAKO – Sako se širokým límcem (kytle) bylo zdobeno zlatými knoflíky. U krku bylo ukončeno nízkým stojatým límečkem, který byl zhotoven ze sametu, v cípech ozdobený zlatými zkříženými kladívky. Sametem byly také lemovány šikmé kapsy, zdobené zlatými knoflíky s motivem zkřížených hornických kladívek. Rovněž rukávy kytle byly ve své horní části ozdobeny znaky cechu havířského.
KOŠILE – Byla bílá s rovnými rukávy do manžety, přehnutým límcem, vpředu zapínaná na knoflíčky. Doplněná byla černou nebo zelenou vázankou.
KALHOTY – K uniformě patří dlouhé černé kalhoty, u výše postavených zástupců cechu zdobené po stranách lesklými lampasy.
POKRÝVKY HLAVY – Uniforma byla doplněna pevným kloboukem (federpušem) ozdobeným chocholem, v některých oblastech bez chocholu. Na federpuši se rovněž objevovala zkřížená hornická kladívka. Horničtí učni nosívali na hlavě nízkou lodičku.
BOTY – K havířské uniformě se nosily černé polobotky zvané Perka
Popis kroje byl zpracován na základě regionálních materiálů. Kroje Souboru lidových písní a tanců Hlubina z Ostravy, byly zhotoveny podle doporučení a pod dohledem národopisné pracovnice Jiřiny Králové.